Kupte si komerční software! A s ním starosti a náklady.

Nákup software nebo nasazení otevřeného software?

Nákup software je mnohými managery považován za standardní způsob získání prostředků pro plnění požadavků jimi řízeného podniku. Otevřený software není příliš v kurzu. Na první pohled vypadá totiž celá záležitost velice jednoduše: Koupíme software a máme vyřešený problém.

Na pohled další to už tak idylicky nevypadá.

Požitek první – prokazování řádného nabytí softwarové kontrole

Jako příklad problémů, které vám vytváří komerční software a který předem jaksi neočekáváte, je prokazování řádného nabytí v případě softwarové kontroly. Najednou jste povinni dokazovat, že neužíváte software nelegálně. Důkazní břemeno je, samozřejmě, na vás. Pokud nemůžete dokázat z libovolného důvodu legálnost nabytí (na zřetel bývá brána jen faktura u které ještě musíte prokázat zaplacení), potom se vám snadno stane, že za software zaplatíte znovu, a k tomu tučnou pokutu. O trestní odpovědnosti ani nemluvě.

A jak vypadal postup kontroly u serverů s otevřeným software? Podle popisu našeho zákazníka byl následující: Otázka kontroly: „A tady na tom serveru vám běží co?“ Odpověď byla: „Linux.“ Reakce: „Aha, tak to nás nezajímá.“

Zákazník byl poněkud překvapen. Protože i na Linuxu může běžet komerční software. A to i software velice drahý. Na dotaz mu příslušný kontrolor mimo záznam řekl: „Nás hlavně zajímají Windows, drahý software jako Adobe Photoshop, a nelegální instalace CAD systémů. Linux vůbec nekontrolujeme.“

Z toho vyplývá: Pokud budete používat otevřený software, nelze vás prostřednictvím softwarových kontrol účinně obtěžovat.

Mnohdy se nejedná o žádnou maličkost. Vzpomeňme na společnost Mironet, která byla v roce 2000 šikanována pro jedinou zapomenutou a neužívanou licenci operačního systému DOS. Byly jim zabaveny všechny počítače v sídle společnosti. Včetně počítačů jejich zákazníků, co u nich byly na servisu. Mnoho měsíců majitel společnosti bojoval jen za navrácení těchto počítačů. Právní bitva poté trvala několik roků. Výsledkem bylo pravomocné odsouzení k náhradě škody společnosti BSA, od které udání přišlo. Tu ale nechali majitelé raději zkrachovat, než by odškodnění zaplatili. V tomto kontextu mi připadá smutné, že stát naprosto nekonal v době, kdy od tohoto již neexistujícího subjektu byly zasílány dopisy společnostem s tématikou legality software. Možná si je také pamatujete.

Několik našich zákazníků se se mnou v té době radilo, co s těmito dopisy mají dělat. Nelíbila se jim zejména skrytá výhrůžka softwarovou kontrolou. Jak známo, kdo hledá a chce najít, tak něco určitě najde. Doporučoval jsem jim tehdy:

  1. Hození dopisu do odpadkového koše.
  2. Pro jistotu i provedení softwarového auditu ve vlastní režii.
  3. Aby od dobrodinců, kteří pro své zákazníky pořádají takovéto adrenalinové atrakce, pokud možno nic nekupovali. Zjevně totiž nevědí, co s penězi.

Jeden zákazník se ale opravdu rozzlobil a podal trestní oznámení. Bylo odloženo, protože subjekt BSA již v té době neexistoval. Jak mi později zklamaně řekl, to kdo vlastně tyto výhružné dopisy rozesílal, policii naprosto nezajímalo.

Společnost Mironet po 12 letech stále ještě bojuje za uhrazení přímých škod od státu (18 mil. Kč) za nepřiměřený policejní zásah. Zatím bojuje marně. O podrobnostech celé kauzy v poslední době informoval server ihned.cz v sekci Hospodářských novin a časopis Týden.

Pokud vás zajímá podrobný článek ke statusu BSA u nás, přečtěte si článek na serveru Lupa.cz: BSA tajemství zbavená.

A pamatujte: Když si koupíte komerční software, platíte si takovéto obtěžování vlastně sami.

Požitek druhý – kupte si software a koupíte si i budoucí náklady na jeho vlasnictví

Pamatujete, jak to říkávaly naše babičky? Říkaly: „Podej čertu prst a vezme celou ruku.“ Tady to máte stejné. Stačí jen chvilku nehlídat náklady. Velice pěkně to popisuje následující pohádka:

Bylo, nebylo … Koupili jste si kdysi Windows server. No hurá, to bylo opravdové vítězství! A co teď? Potřebujete nejaký groupwarový nástroj? Váš prodavač radí: „Kupte si SharePoint!“ To je přece naprosto geniální nápad!

Po roce zjistíte, že jste si vlastně koupili kanón na vrabce, jak se říká. A jeden otrava s tučňákem na tričku se vám ještě směje a říká, že jste 200 tis. Kč plus peníze za implementaci vyhodili z okna. Totéž umí i otevřený software. Jeho nasazení specialistou by stálo zlomek ceny SharePointu.  Ale pozor, váš Windows server budete muset ještě letos aktualizovat. To znamená koupit upgrade operačního systému. Tedy v nejlepším případě. Nebo snad radeji budete kupovat novou plnou verzi? A co s SharePointem? Poběží na novém operačním systému? A jak to bude s přenosem na nový hardware? Bude nějaký problém s přelicencováním? A hrome, to jsou zase další náklady. Co raději zkusit ten otevřený software? … No, víte, ten software je sice super, ale my už máme v tom SharePointu spoustu dat! No nic, už se stalo. Když to nepůjde jinak, tak si koupíme novou verzi!

Pohádka končí a vy se vezete s čerty. Pokaždé, když budete aktualizovat na novější verzi software, budete platit. Jak se vám taková pohádka líbí? Že moc ne? To skoro nikomu. Možná tomu, kdo vám doporučil SharePoint a nechal si zaplatit implementaci. A skoro určitě Microsoftu.

Co teď s tím? S pokračováním pohádky už musíte opravdu opatrně. Váš prodejce varuje: „Migrace na otevřený software bude stát spoustu peněz!“ Pro tentokrát mu můžete skoro i věřit. Stát peníze to v tomhle stádiu už určitě bude. Srdečně mu poděkujte za jeho skvělé rady, a potom:

  1. Vyberte si dodavatele, zjistěte si možnosti, nechte si udělat nabídky.
  2. Nechte si udělat odhady budoucích nákladů na vlastnictví pro jednotlivá řešení.
  3. Analyzujte výsledky. Potom se rozhodněte. Jestli se povezete s čerty dál nebo si zvolíte svobodné řešení.

Peněženka vám určitě správně poradí. 🙂

A to je vše. Pokusil jsem se shrnout obvykle nepředpokládané náklady, které vám vznikají s nákupem komerčního software. I jak se z pasti nákladů osvobodit. Nejlepší je ale do této pasti ani nepadnout. Pokud zvolíte řešení postavené na otevřeném software, náklady na vlastnictví budou ve větší míře pod vaší kontrolou.

Pokud chcete dostávat notifikace o nových článcích z tohoto blogu, registrujte se zde.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.