Může nastartovat svobodný software vaše podnikání?

Odpověď na tuto otázku je velice jednoduchá:

Svobodný software nebo také otevřený software vám ušetří hodně peněz.

Tedy, pokud máte potřebné informace, a postupujete plánovitě a s rozumem.

Přesto, prakticky vždy, když se někoho zeptám, jestli svobodný sofware využívají pro své podnikání, dostávám následující tři odpovědi:

  1. Když ale my máme všude Windows!
  2. Když my jsme už zkoušeli program XY a ono nám nefungovalo YZ …..!
  3. Když on u nás Linuxu (nebo svobodnému software) nikdo nerozumí!

Co je důvodem této rezignace na úsporu značných finančních prostředků a nákupu finančně náročných licencí? Když plnohodnotná varianta je k dispozici zcela zdarma? Na to už tak jednoduchá odpověď není.  Je pravda, že komerční software je aktivně nabízen a prodáván pomocí masivních kampaní. Svobodný software tímto způsobem propagován vůbec není. Nebo někdo z vás již viděl reklamu, která vám doporučuje, aby jste raději používali svobodný software místo komerčního? Já tedy ne.

Zarážející pro mě bylo zejména to, že stejným způsobem odpovídali majitelé společností, specialisté na různé oblasti informačních technologií i IT management. Všechny katergorie našich zákazníků. Včetně těch, kteří se v oblasti IT velice dobře orientují. Poslouchám tyto odpovědi celou dobu, po kterou se oblastí svobodného software zabývám.

To mě (konečně) přimělo k zamyšlení, co je na využití svobodného software vlastně tak složitého. Vlastně nic. Je pouze důležité vědět, jaký svobodný sofware, a jakým způsobem použít. Dokázat si spočítat, kolik stojí komerční alternativa a jaké jsou náklady na její nasazení a údržbu v průběhu životního cyklu.  A porovnat je s náklady na nasazení a údržbu svobodného software. A potěšit se z až 70 % uspořených nákladů. V době, kdy se třeba zrovna pouštíte do podnikání, 70 % úspora opravdu není málo!

Linuxem a svobodným software se zabývám již mnoho roků, a od roku 2005 také řídím společnost, která je na tuto oblast zaměřená. Nikoho proto asi nepřekvapí, že vidět potenciál úspor prakticky ihned je pro mě snadné. Pro ty, kdo se v této oblasti neorientují, je to však téměř nemožné.

Nějakou dobu již přemýšlím, co s tím mohu udělat. Když se zamýšlím, první dvě odpovědi, jaké dostávám, jsou spíše jako důsledkem, než příčinou.  S potřebnými informacemi by řešení postavené na svobodném software bylo minimálně důkladně zvažovanou variantou. Poslední odpověď mě vedla k nápadu přiravit nějaký vzdělávací program pro ty, kteří se o možnosti využití svobodného software zajímají.

Připravuji proto ebook, který poskytne informace pro orientaci v možnostech svobodného software. A protože svobodný software je k dispozici zdarma, chci v jeho duchu výsledek nabídnou všem zájemcům bezplatně.  Je to ale pro mě docela náročný úkol. Proto ty z vás, kteří by si jej rádi přečetli prosím o povzbuzení, třeba v komentářích nebo emailem na adresu leos@aacomputer.cz. Zvyšujte mi motivaci a pište mi, ať koukám na tom makat. 🙂 Pokud mi zanecháte i vaši e-mailovou adresu, zašlu vám upozornění, až bude ebook k dispozici.

Pokud máte k problematice dotazy, ptejte se. Vaše otázky a odpovědi na ně mi s tímto úkolem pomohou. Děkuji.

Leoš Houser

Jedna odpověď na “Může nastartovat svobodný software vaše podnikání?”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.